Urządzasz mieszkanie. Myślisz o stylu wyposażenia, kształcie kanapy, rozkładzie mebli, plusach i minusach paneli podłogowych, szukasz rolet okiennych, wybierasz zasłony. O, gdzieś obiły Ci się o oczy świetne włączniki światła i gniazdka elektryczne…
Stop! Nie pędź tak, umyka Ci coś bardzo ważnego! Coś, co ułoży wszystkie te rzeczy w spójną kompozycję. Mowa oczywiście o kolorze.
Świadcząc usługę doradztwa kolorystycznego, uświadomiłam sobie, jak wielu klientów nie docenia roli koloru i jak duży problem sprawia im wybór odpowiednich barw. A jest to przecież kwestia szalenie istotna! Kolor gra pierwsze skrzypce w wystroju — jest pierwszym elementem, który dostrzegamy po przekroczeniu progu wnętrza. Ponadto nadaje pomieszczeniu pożądany styl, tworzy klimat, wpływa na postrzeganie przestrzeni, aż w końcu oddziałuje bezpośrednio na samopoczucie domowników.
Dziś wyjawię Ci barwne tajemnice projektantów i postaram się przekonać Cię, że kolor ma znaczenie. Przedstawiam krótki poradnik o tym, jak zaprosić kolor do domu i jak się z nim obchodzić.
Dobieraj kolory jak profesjonalista: o kolorowej teorii
Znajomość z kolorem najlepiej rozpocząć od odkurzenia w pamięci koła barw. Jest to grafika przedstawiająca kolory tęczy (nie obejmuje więc białego, czarnego i szarego), która ułatwia projektantom tworzenie współgrających ze sobą zestawów kolorystycznych. Wybierz jedną barwę, a za pomocą tego narzędzia i wzorów, które poniżej objaśnię, dobierzesz do niej najlepsze towarzystwo.
Monochromatyczny schemat kolorów tworzą odcienie tego samego koloru. Na kole znajdziesz je w promieniu jednej barwy, np. ciemny niebieski z jasnym błękitem.
Takie połączenie stosuje się najczęściej w pomieszczeniach, które służą do relaksu. Użycie różnych wariantów jednego koloru nie męczy oczu i budzi poczucie odprężenia. Monochromatyczny nie musi być nudny - wystarczy zastosować różne wzory, faktury i materiały, żeby „rozbudzić” wnętrze.
Analogowy schemat kolorów to połączenie dwóch lub trzech kolorów, które na kole prezentowane są obok siebie, np. fioletowy i niebieski.
Użycie kolorów analogowych stworzy barwne, ale jednocześnie harmonijne wnętrze. Sprawdzi się zarówno w miejscach przeznaczonych do odpoczynku, jak i w salonie czy kuchni.
Dopełniający schemat kolorów jest stworzony z dwóch kolorów leżących naprzeciwko siebie, np. czerwony i zielony. Służy do tworzenia energetycznych, kontrastowych wnętrz. Jest często wykorzystywany w stylu nowoczesnym. Należy obchodzić się z nim ostrożnie, bo używając tak śmiałego połączenia kolorów, łatwo o przesadę i chaos.
Triada kolorów to zestawienie trzech kolorów leżących w równych odstępach obok siebie, stworzysz go, rysując na kole trójkąt równoboczny, np. niebieski, żółty i czerwony.
Triada kolorów to zdecydowanie rozwiązanie dla odważnych. Używając trzech różnych barw, łatwo popełnić błąd i osiągnąć efekt wnętrza niespójnego i zabałaganionego.
Ciepłe kolory to wszystkie pochodne czerwonego, żółtego i pomarańczowego oraz średni zielony. W zależności od barwy i jej nasycenia mogą tworzyć wnętrza przytulne (beż, oliwka, brąz) lub pobudzające (mocna czerwień, krzykliwy pomarańcz). Intensywne ciepłe kolory są bardzo aktywne - dają wrażenie napierania na patrzącego. Nie powinny więc za bardzo dominować w aranżacji (szczególnie małych pomieszczeń), ponieważ mogą wywoływać zmęczenie i czynić wnętrze klaustrofobicznym.
Zimne kolory to pochodne zielonego, niebieskiego i fioletu. Tworzą spokojny nastrój — kojarzą się z wodą, niebem i roślinami. W jasnych wariantach nadają wnętrzom głębi, często są więc wykorzystywane na małych metrażach, żeby optycznie powiększyć pomieszczenia. W ciemnych natomiast nadają wnętrzom elegancji i wzbudzają uczucie luksusu.
Kolory ciepłe i zimne lubią swoje towarzystwo. Ich umiejętne połączenie uwypukli wnętrze.
Przy projektowaniu pamiętaj, że biel, czerń i szarość są neutralne i współgrają z każdym kolorem z koła.
Sztuczki optyczne: praktyczne zastosowanie kolorów
Bez względu na to, jaki schemat kolorystyczny wybierzesz, musisz pamiętać o zachowaniu proporcji w używaniu barw. W zaaranżowaniu harmonijnego wnętrza pomoże Ci zasada 60/30/10. Sprowadza się ona do wyboru koloru przeważającego, dopełniającego i akcentującego.
Kolor dominujący to zazwyczaj kolory tła (ścian i podłóg) oraz niektórych dodatków. Powinien zostać użyty w około 60% pomieszczenia.
Kolor uzupełniający może pojawić się na jednej ścianie, meblach, pościeli i dodatkach, stanowiąc 30% wybranej kolorystyki.
Kolor akcentujący występuje w niewielkich dekoracjach, możesz wykorzystać go, wybierając poduszki, wazony czy dzieła sztuki, ale nie w ilości znacznie przekraczającej 10 % użytego schematu kolorów.
Kolory mają moc zwężania i rozciągania powierzchni. Zdradzę Ci kilka kolorystycznych trików na to, żeby ogromne powierzchnie uczynić bardziej przytulnymi, a ciasnym wnętrzom dodać nieco przestronności.
Jak optycznie powiększyć przestrzeń?
-
Użyj na ścianach jasnego koloru. Najlepiej sprawdzą się barwy zimne lub beże.
-
Pomaluj sufit na kolor jaśniejszy niż ściany.
-
Postaw na meble, które powtarzają motyw i kolor ze ścian.
-
Baw się kontrastem i kolorowymi dekoracjami (oczywiście z umiarem).
-
Jeśli mimo wszystko marzysz o ciemnym pomieszczeniu, postaw na chłodny kolor, przełamując go jasnymi akcentami. Możesz także użyć intensywnej barwy tylko na jednej ze ścian.
-
Unikaj wzorzystych tapet położonych na wszystkich ścianach.
-
Pozbądź się ciężkich zasłon czy rolet, wpuść do wnętrza dużo światła słonecznego.
Jak optycznie zmniejszyć przestrzeń?
-
Nie bój się użycia ciemnych kolorów, zarówno z palety ciepłej, jak i chłodnej. Pamiętaj jednak, że to ciepłe barwy tworzą bardziej przytulny klimat i wizualnie zmniejszają przestrzeń.
- Sięgnij po różne kolory w tych częściach pomieszczenia, które spełniają inne funkcje.
- Pomalowanie do połowy ścian w innym kolorze lub użycie lamperii optycznie je skróci.
- W bardzo wysokich wnętrzach, które często można spotkać np. w kamienicach, poczucie przytłaczającej powierzchni zminimalizuje sufit ciemniejszy od ścian.
Kolor w poszczególnych pomieszczeniach domu
Przestrzeń mieszkalną najczęściej dzieli się na część prywatną (służącą do odpoczynku) i przestrzeń „publiczną”, w której przyjmuje się gości i spędza aktywnie czas z rodziną. Dla niektórych może być to zaskoczeniem, ale dobór kolorystyki w tych dwóch strefach rządzi się innymi prawami.
Sypialnia jest miejscem przeznaczonym do relaksu, dlatego właśnie to barwy uspokajające powinny w niej dominować. W tej roli sprawdzą się łagodne warianty niebieskiego, zielonego, fioletu, szarości, kolory ziemi, a dla odważnych - czerń. Nie należy obawiać się ciemnej kolorystyki, o ile nie będzie zbyt przytłaczająca, pomoże w relaksacji i zasypianiu. Podobnymi zasadami można kierować się przy wyborze aranżacji łazienki, jednak tutaj mogą przeważać jasne barwy, a nawet biel. Zastanów się, jaki kolor spotęgowałby u Ciebie poczucie odprężenia podczas ciepłej kąpieli lub długiego prysznica i użyj go. W obu przypadkach doskonałym pomysłem może okazać się dodanie elementów drewnianych, które czynią wnętrza bardziej przytulnymi.
Salon, jadalnia i kuchnia
Wnętrza, w których spędzasz aktywnie czas, przyjmujesz gości, przygotowujesz i jesz posiłki wspólne z rodziną, powinny działać ożywczo i stymulować do działania. Doskonałym wyborem do tych pomieszczeń będą barwy ciepłe: czerwień, pomarańcz, żółty. Fantastycznie sprawdzą się również kontrasty i odświeżające wnętrze akcenty.